Партньорство в името на уверения старт за всяко дете

В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, 8 май 2026 г. се превърна в значим ден за образованието в община Монтана. Официално бе подписано споразумение за партньорство между IV ОУ „Иван Вазов“ – гр. Монтана и детските градини ДГ №1 „Щастливо детство“, ДГ №2 „Незабравка“ и ДГ №4 „Калинка“.
Инициативата се реализира с подкрепата на кмета на община Монтана г-н Златко Живков и под методическото ръководство на началника на РУО – Монтана г-жа Трайка Трайкова, което подчертава институционалния ангажимент към качествено и устойчиво образование от най-ранна възраст.
На събитието присъстваха г-н Александър Герасимов – директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“ към Община Монтана, г-жа Лозка Никова – главен експерт „Училища“, г-жа Милена Тодорова – главен експерт „Детски градини“, г-н Веселин Найденов – старши експерт по обучение в начален етап, и г-жа Персиана Петкова от РУО – Монтана, чието присъствие придаде допълнителна обществена значимост на подписването.
Партньорството е израз на общото убеждение, че успешната адаптация на детето към училищния живот започва още в предучилищна възраст. Чрез „Дни на отворените врати“, съвместни образователни и творчески инициативи, педагогическо сътрудничество, културни, спортни, екологични дейности и активна работа с родителите се създава стабилен мост между детската градина и училището. Целта е преходът към първи клас да бъде естествен, спокоен и вдъхновяващ – в подкрепяща и единна образователна среда.
Вярваме, че когато институции, учители и родители действат заедно, училището се превръща в сигурно място за развитие и растеж.